Až dve kategórie zo štyroch na udeľovaní Národných cien záchrannej zdravotnej služby patrili záchranárom, ktorí pri záchrane životov použili nové technologické postupy.

Národnú cenu za výnimočný záchranársky čin profesionálneho záchranára si odniesla Monika Jágriková. Mimo služby pomohla mužovi, ktorý nereagoval a nedýchal, a vďaka tomu, že použila automatický externý defibrilátor (AED), mu zachránila život.
V kategórii výnimočný čin profesionálneho záchranárskeho tímu zvíťazila posádka Rýchlej lekárskej pomoci Krupina – Peter Spurný, Lenka Francistyová a Igor Parilla. Odborná porota ich ocenila za použitie tzv. vreckového ultrazvuku pri záchrane ľudského života. Posádka mala prístroj k dispozícii zásluhou pilotného projektu Záchrannej zdravotnej služby Bratislava a tým, že ho použila, prežil pacient, ktorému praskla aneuryzma.
Národná cena za rozvoj a propagáciu záchrannej zdravotnej služby patrí lekárke Táni Bulíkovej, neúnavnej propagátorke zlepšovania postupov v prednemocničnej neodkladnej urgentnej starostlivosti. Okrem toho pôsobí ako pedagogička, autorka odborných publikácií a prezidentka Slovenskej spoločnosti pre urgentnú medicínu a medicínu katastrof.
Národnú cenu za celoživotné dielo v záchrannej zdravotnej službe si na základe rozhodnutia odbornej poroty prevzala lekárka Mariana Šterbová, pôvodne anesteziologička, ktorá pôsobí v ZZS desiatky rokov a absolvovala stovky výjazdov k pacientom. Porota ocenila jej pomoc pri budovaní ZZS i osobné nasadenie v praxi a výchove budúcich zdravotníckych záchranárov.
Národné ceny ZZS boli udelené na Galavečere počas II. Odbornej konferencie Operačného strediska ZZS SR, ktorá sa koná 8. a 9. októbra vo Zvolene. Laureátom odovzdala ocenenia ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská spolu s riaditeľom Operačného strediska ZZZ SR Jurajom Hrehorčákom. Práve Operačné stredisko ZZSSR sa rozhodlo obnoviť tradíciu udeľovania ocenení v duchu motta – výnimočné ocenenia výnimočným ľuďom.

Laureáti národnej ceny ZZS s A Kalavskou a J Hrehorčákom